The Gwangju BiennaleFoundation has announced the full list of participating artists for their 12th edition, due to open on 7 September 2018. Under the title “Imagined Borders,” the Biennale will showcase the works of 153 artists from 41 countries.

The biennial will be divided into seven independently curated exhibitions that will address issues ranging from migration to technology. In addition to the new exhibition model, the biennial will commission site-specific works that focus on the 1980 Gwangju Uprising,  and the Pavilion Project, for which the Palais de Tokyo, the Helsinki International Artist Program, and the Philippine Contemporary Art Network will stage satellite exhibitions at historically significant locations across the city.

The full list of participating artists is as follows:

Selected by curator Clara Kim

27 Artists: Pio Abad (Philippines), Leonor Antunes (Portugal), Alexander Apostol (Venezuela), Alexandre Arrechea (Cuba), Marwa Arsanios (USA), Kader Attia (France/Algeria), Yto Barrada (France), Louidgi Beltrame (France), Los Carpinteros (Cuba), Shezad Dawood (UK), Alia Farid (Kuwait), Angela Ferreira (Mozambique), Carlos Garaicoa (Cuba), Tanya Goel (India), Terence Gower (Canada), Kiluanji Kia Henda (Angola), Lais Myrrha (Brazil), Damián Ortega (Mexico), Ram Rahman (India), Marwan Rechmaoui (Lebanon), Mauro Restiffe (Brazil), Lawrence Sumulong (USA), Seo Hyun-Suk (South Korea), Amie Siegel (USA), Maria Taniguchi (Philippines), Clarissa Tossin (Brazil), Ala Younis (Kuwait)

Selected by curator Gridthiya Gaweewong

20 Artists: Tiffany Chung (Vietnam), Apichatpong Weerasethakul (Thailand), Ho Tzu Nyen (Singapore), Rushdi Anwar (Iraq), Sawangwongse Yawnghwe (Myanmar), Shilpa Gupta (India), Jun Yang (China), Dinh Q. Lê (Vietnam), StudioRevolt: Anida Yoeu Ali and Masahiro Sugano (Cambodia), Chia-Wei Hsu (Taiwan), Sutthirat Supaparinya (Thailand), I-na Phuyuthanon (Thailand), Chris Chong Chan Fui (Malaysia), Kader Attia (France/Algeria), Nipan Oranniwesna (Thailand), Tom Nicholson (Australia), Agnieszka Kalinowska (Poland), Rafal Milach (Poland), Piyarat Piyapongwiwat (Thailand), Munem Wasif (Bangladesh)

Selected by curators Christine Y. Kim and Rita Gonzalez

16 Artists: Ho Rui An (Singapore), Lara Baladi (Lebanon), Zach Blas (USA), Alexey Buldakov (Russia), Shu Lea Cheang (Taiwan), Simon Denny (New Zealand), Sunwoo Hoon (South Korea), Stanya, Kahn (USA), Ayoung Kim (South Korea), Heecheon Kim (South Korea), Trevor Paglen (USA), Mark Lotfy (Egypt), Kirill Savchenkov (Russia), Martine Syms (USA), Julia Weist (USA) and Nestor Siré (Cuba), Miao Ying (China)

Selected by curators Yeon Shim Chung and Yeewan Koon

23 Artists: Tara Donovan (USA), Francis Alÿs (Belgium), Byron Kim (USA), Hyangro Yoon (South Korea), Shilpa Gupta (India), Hasan M. Elahi (Bangladesh), Sarah Abu Abdallah (Saudi Arabia), Aernout Mik (Netherlands), Shitamichi Motoyuki (Japan), Minjung Kim (South Korea), Kcho (Cuba), Nina Chanel Abney (USA), Paolo Cirio (Italia), Inci Eviner (Turkey), Luke Ching (Hong Kong), Yoan Capote (Cuba), Ezra Wube (Ethiopia), Chen Wei (China), Yoshitomo Nara (Japan), Simon Leung (Hong Kong), Xiyadie (China), Seung Woo Back (South Korea), Joongho Yum (South Korea)

Selected by curators Man Seok Kim, Sung-woo Kim and Chong-Ok Paek

10 Artists: Kyung Hwa Kim (South Korea), Se Hee Park (South Korea), Hwa Yeon Park (South Korea), Jeong A Bang (South Korea), Jae Kyu Byun (South Korea), Mong Joo Son (South Korea), Ok Hyun An (South Korea), Sang Hee Yeo (South Korea), You Seung Jeong (South Korea), Hyungseop Cho (South Korea)

Selected by curator Sung-woo Kim

14 Artists: Suki Seokyeong Kang (South Korea), Yongju Kwon (South Korea), Daum Kim (South Korea), RohwaJeong (South Korea), Seonhee Moon (South Korea), Hyunjoo Heaven Baek (South Korea), Jung Ju An (South Korea), Yongseok Oh (South Korea), Okin Collective (South Korea), Jeongsu Woo (South Korea), Woosung Lee (South Korea), Heeseung Chung (South Korea), Kichang Choi (South Korea), Daejin Choi (South Korea)

Selected by curator Chong-Ok Paek

8 Artists: Dongho Kang (South Korea), Sunghong Min (South Korea), Sang Hwa Park (South Korea), Iljeung Park (South Korea), Yun Kyoung So (South Korea), Se-young Youn (South Korea), Jeonglok Lee (South Korea), Chanboo Jung (South Korea)

Selected by curator BG Muhn

31 North Korean Artists: Choe Chang Ho, Hong Myong Chol, So Kwang Chol, Kim Hyok Chol, Kim Il Kyong, Im Hyok, Ko Yong Gun, Ro Yu Dam, Kim Song Ho, Ri Jin Myong, Han Kwang Nam, Kim Nam Hun, Kang Yu Song, Kang Yun Hyok, Yun Gun, Wang Kwang Guk, Nam Song Il, Jong Byol, Kim Hyun Uk, Baek Il Kwang, Rim Ju Song, Choe Yu Song, Kim Dong Hwan, Ri Chol, Kim Song Gun, Kim In Sok, Kim Chol, Cha Yong Ho, Ri Ki Song, Ri Jae Hyon, Jong Yong Man

Selected by curator David Teh

6 Artists: Tom Nicholson (Australia), Agatha Goethe-Snape (Australia), Wrong Solo (Agatha Gothe-Snape and Brian Fuata) (New Zealand), Ella Sutherland (New Zealand), Koh Nuang How (Singapore), Ho Tzu Nyen (Singapore)

Spewcial Commissions

4 Artists: Adrián Villar Rojas (Argentina), Mike Nelson (UK), Kader Attia (France/Algeria), Apichatpong Weerasethakul (Thailand)